Turşu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Turşu Yapmanın Püf Noktaları nedir?Özellikle kış aylarında sofralarda aranılan lezzetlerden olan turşuyu bilmeyen yoktur. Yemesi hakkaten insana büyük bir keyif veren bir besindir. Bir tek turşu yapmak birazcık kabiliyet ve dikkat istiyor. Zira yanlış şekilde meydana getirilen turşular çöpe gitmektedir. Yazının ilerleyen kısımlarında turşu yapmanın püf noktaları ile turşu iyi mi yapılır?

Turşu Yapmanın Detayları nedir?
Probleminin cevabını bulabilirsiniz. Güzel, sağlıklı ve leziz bir turşu oluşturmak için gerekli olan şeyleri maddeler halinde sıralamak gerekirse;

• leziz ve sağlıklı bir turşu oluşturmak isteyen kişilerin öncelik vermesi gereken ilk şey kullanılan sebzelerdir. Kullanılacak sebzelerin sert ve taze olması gerekir. Bunun haricinde kabuklarının parlak olması gerekir.

• Turşu yapmak için kullanılan tuzun iri parçalı kaya tuzu olması gerekir. Turşu yapmak için en iyi tuz seçeneği budur.

• Turşu yapmanın püf noktaların arasında en önemlilerden birisi ise kullanılan tuzun miktarıdır. Eğer kullanılan tuzun miktarı azca olursa turşu yumuşak olur ve bakteriler türer. Kullanılan tuz miktarı çok olursa da bu sefer yenilmez bir duruma gelir. Tuz miktarını belirlemek için, kullanılacak tuzu suyu içinde eritip hazzına bakabilirsiniz. Bunun haricinde yumurta ile de ölçme yapılabilir. Tuzlu suya atılan yumurta eğer su üstüne çıkarsa tuz miktarı kafi anlama gelir.

• Turşu yapmak için kullanılan su da önemlidir. Kullanılacak su içme suyu olmalıdır ve önceden kaynatılıp soğutulmalıdır.

• Kullanılacak sebzelerin iyice yıkanması ve temizlenmesi gerekir. İyice yıkanıp temizlenen sebzelerin dışına iğne ile birkaç delik açmak gereklidir. Bu sayede kullanılan sebzelerin içine turşu suyu girebilecek ve turşu daha leziz bir hal alacaktır.

• Turşu yapmak için kullanılan kavanozda önemlidir. Kullanılacak kavanozlar, cam kavanoz olmalı ve iyice sterilize olmalıdır. Cam kavanoz bulamayan kişiler plastik kavanozlarda kullanabilirler.

• Turşunun daha hızlı olması isteniliyorsa kullanılan kavanoz yada kabın altına bir avuç nohut koyulabilir. Bu sayede turşu daha çabuk olacaktır.

• Turşu oluşturmak için lüzumlu olan standart su ve sirke miktarı ise 5 litre tuzlu su için, 500 ml. Sirke kullanmaktır. Kullanılan sirkenin üzüm sirkesi olması daha iyi olacaktır. Eğer istenilirse 5 litrelik suyun içine 1 çay bardağı toz şekerde eklenebilir. Ayrıca turşunun tadının daha güzel olması için 5 litrelik suyun içine 1,5 baş sarımsak eklenmelidir.

• Turşu yapmanın püf noktalarından bir diğeri ise dizilimdir. Turşu yapımında kullanılan sebzelerin düzgün bir halde dizilmesi ve aralara sarımsak koyulması turşuyu daha leziz bir hale getirecektir.

• Turşu yapmanın püf noktaları içinde, kavanozun içindeki havanın boşaltılması da vardır. Turşunun sebzeleri iyice dizildikten derhal sonra su eklenmiş olur ve kullanılan kavanoz yada kabın ağzı yarı açık olarak 6 saat bekletilir. Bu sayede sebzeler dibe çöker ve kavanozun içindeki hava üste çıkar. Kavanozun içindeki hava boşalacağı için kapağı tam kapatılmadan önce biraz daha tuzlu su eklenmelidir.

• meydana getirilen turşuya bir miktar karabiber ve defne yaprağı turşunun daha da güzel olmasını elde edecektir. Ek olarak kereviz yaprakları da turşunun içine eklenebilir.

• Turşunun kapağı tam kapatılmadan önce olası hava alma işlemlerini engellemek için en üste asma yaprakları da koyulabilir. Hava almayı engellemekle kaymayan yapraklar hoş bir tat da bırakacaktır.

• Her şey hazır ise kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve güneş görmeyen, sıcaklığı 20 dereceyi geçmeyen bir yerde muhafaza edilir. 1-2 hafta içinde turşunuz hazır olmuş olacaktır.

• Turşu hazır olduğu ve açıldığı zaman mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Kullanılan anahtar kelimeler; turşu oluşturmak, turşu yapmanın püf noktaları, turşu iyi mi yapılır, turşu yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir