İçme Suyunun Sağlığa Faydaları

Su sağlık için çok önemlidir. İçmek, hücrelerimize gerekli besinleri sağlarken toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sindirime yardımcı olur ve vücutlarımızı nemlendirir.
Günde sekiz bardak su hedefiniz olmalı. Bu sadece vücudunuzdaki kontaminasyonları yıkamakla kalmayacak, aynı zamanda su da midenizi kalori eklemeden dolduracaktır. Yemeklerinizle birlikte içme suyu ekstra kalorileri azaltmanın harika bir yoludur ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.
Su içmeyi veya sıkıcı ve tatsız bulmayı sevmiyorsanız, şekersiz çay elbette sağlıklı bir alternatiftir. Suyunuza veya çayınıza limon sıkmak, ek kalori olmadan da lezzet katmanın müthiş bir yoludur.

Özellikle vücudunuzu iyi nemlendirmek için egzersiz yaparken önemlidir. Egzersiz yaparken içme suyu, ter bezleri yoluyla vücudun sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. Biz terledikçe vücudumuz soğur. Kendimizi düzgün bir şekilde nemlendirerek, bu hayati süreci en iyi şekilde çalışmaya devam ediyoruz.
Genellikle idrarınızın rengine göre yeterince su içip içmediğinizi söyleyebilirsiniz. Demir oranı yüksek vitaminler almadığınız sürece idrarınız açık renkte olmalıdır. Demir idrarı koyulaştırma eğilimindedir. Düzgün nemlendirildiğinde, vücudunuzu idrar yolunda terk eden su neredeyse berrak olmalıdır.
Her gün yeterince su içmek böbreklerinizin işlevini de geliştirecektir. Sindirime yardımcı olarak ve vücudunuzun yiyecekleri işleme şeklini hızlandırarak, bol miktarda su metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını daha kolay ve daha uzun ömürlü hale getirir.
Su kan dolaşımını uyarır ve cildinizin doğal dengesini düzenler. Cildi canlandırmaya, toksinlerden arındırmaya ve oksijen vermeye yardımcı olur. Bol miktarda su içmek, günlük yaşamlarımızda yüzünüzün serbest radikaller ve diğer stres biçimleriyle kaybettiği nemin yerini almaya yardımcı olacaktır.
Her gün mümkün olduğunca su içmeye dikkat edin. Arabanızı sürerken yanınıza su alın, televizyon seyredin, bir kitapla kıvrılın veya çocuklarla dışarıda oturun. Mümkün olduğunca günde 8 bardak hedefleyin. İçme suyunun sağladığı birçok sağlık yararından yararlanacaksınız.

Tartışma 1:
Çalışmalar, yeterli uykunun gün boyunca daha iyi bilişsel işlev ve daha net bir zihinle sonuçlandığını göstermiştir. Sonuçlar, uyku yoksunluğunun dikkat, çalışma belleği, uyanıklık, karar verme ve uzun süreli belleği etkilediğini göstermiştir.
Tartışma 2:
Harvard tarafından yapılan bir Uyku ve Ruh Hali çalışmasında, sonuçlar sağlıklı uykunun refahı artırabileceğini ve yetersiz uykunun daha fazla sinirlilik ve strese neden olabileceğini düşündürmektedir. Kronik uykusuzluk, anksiyete veya depresyon gibi duygudurum bozuklukları geliştirme riskiyle bile bağlantılıdır.
Tartışma 3:
İyi uyuyanlar (7-9 saat uyku) cilt yaşlanma belirtilerine göre daha düşüktür ve ayrıca zayıf uyuyanlara (5 veya daha az saat uyku) kıyasla görünümlerinin daha iyi algılandığını bildirmiştir.
Tartışma 4:
New York Şehir Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, uykudan mahrum kalan veya uyku kaybına uğrayan kişilerin ertesi gün minimum çaba gerektiren görevler için bir tercih gösterdiğini gösterdi. Temelde daha tembellerdi ve bilgisayardaki matematik problemlerini çözdüklerinde performans puanları daha düşüktü.
Tartışma 5:
Uykunun faydalarının kilo kontrolünde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’nde yayınlanan bir araştırma, özellikle genç yaş gruplarında kısa uyku süresi ile kilo alımı arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir